Depresja jest obecnie jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przez lekarzy psychiatrów oraz psychoterapeutów. 
Na całym świecie cierpi na nią około 350 mln ludzi, z czego w Polsce aż 1,5 mln.
Jednak diagnoza nie jest wyrokiem i korzystając z nowoczesnych technik, przy wsparciu tradycyjnej wiedzy i doświadczenia, możemy skutecznie zdiagnozować problem i poddać się leczeniu, które umożliwi nam powrót do zdrowia.

Zacznijmy od początku…

Depresja… Czym właściwie jest?

 

Depresja jest obecnie najpowszechniejszym zaburzeniem psychicznym. Jest chorobą heterogenną, o podłożu neurobiologicznym i skomplikowanej etiologii (udział czynników biologicznych, genetycznych i środowiskowych). 
Depresja może mieć charakter:

 • pierwotny, uwarunkowany obciążeniem genetycznym lub;
 • wtórny, gdy jest następstwem innych przewlekłych chorób, utrudniających prawidłowe funkcjonowanie, lub w wyniku wystąpienia bolesnych zdarzeń, takich jak rozwód, śmierć bliskiej osoby, choroba lub traumatyczne wydarzenie.
 
Przyczyn wystąpienia depresji może być wiele, a im później zostanie ona zdiagnozowana, tym większe szkody może wyrządzić.
Warto więc mieć świadomość, jakie znaki daje nam organizm, że dzieje się coś złego…

 

Jakie są objawy depresji?

 

Depresja w obrazie klinicznym przejawia się poprzez następujące zachowania:

 • Wyraźne wahania nastroju; euforia, złość, rozdrażnienie.
 • Długo utrzymujący się smutek, przygnębienie.
 • Utrata radości z życia i zainteresowań, brak reakcji emocjonalne na wydarzenia, które wcześniej wywoływały określony skutek w zachowaniu.
 • Brak energii, apatia.
 • Osłabienie napędu psychoruchowego – znacznie obniżone tempo reakcji.
 • Spowolnienie aktywności ruchowej, lub całkowite ich zatrzymanie. Tzw. stany osłupienia, niemożność podjęcia najprostszych czynności.
 • Poczucie niesprawności intelektualnej, trudności w koncentracji i zapamiętywaniu.
 • Lęk i niewyjaśnione poczucie zagrożenia.
 • Obniżone poczucie własnej wartości, często wtórujące mu poczucie winy.
 • Zaburzenia odżywiania; brak apetytu lub kompulsywne objadanie się.
 • Problemy ze snem; trudności w zasypianiu, częste wybudzanie się, bezsenność, jak także ciągła senność.
 • Objawy somatyczne; bóle głowy, żołądka, karku, spięte mięśnie.
 • Zaburzenia funkcjonowania społecznego – niechęć do interakcji społecznych, nieumiejętność odnalezienia się wśród ludzi i nawiązania kontaktów nie tylko z osobami obcymi, ale również z bliskim otoczeniem, które jest już znane. 
 • Osłabiona zdolność do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych i domowych.
 • Myśli o samookaleczeniu oraz myśli samobójcze.

 

Rodzaje depresji

 

Wyszczególnia się epizody depresji o łagodnym, umiarkowanym oraz ciężkim nasileniu objawów i mają one nawracający charakter. 
Łagodne przebiegi depresji można wyleczyć przy połączeniu psychoterapii i leczenia farmakologicznego, a tlenoterapii hiperbarycznej. 
W przypadku ciężkich zaburzeń depresyjnych, wymagane jest leczenie szpitalne. 

Z jakimi rodzajami depresji spotykamy się najczęściej?

1. Depresja poronna (subdepresja), zwana często wegetatywną.

Ten rodzaj depresji często nie jest diagnozowany, a co za tym idzie – osoba, która na nią cierpi, nie podejmuje się leczenia. Do najczęstszych objawów należą; obniżony nastrój, bóle głowy, problemy ze snem, rozdrażnienie. Bywa przyczyną nadużywania środków nasennych oraz środków odurzających.

2.  Depresja maskowana

Objawy depresji maskowane są przez inne dolegliwości, takie jak; zaburzenia snu, lęk czy problemy układu pokarmowego, układu krążeniowego, lub bóle neurologiczne. Jedną z najczęstszych masek depresji są zaburzenia odżywiania, tj. jadłowstręt lub kompulsywne objadanie się, oraz natręctwa. Na pierwszy plan wysuwa się niestabilność emocjonalna, szczególnie u dzieci i młodzieży, co skutkuje często nieprawidłowym leczeniem.

3.  Depresja reaktywna (psychogenna)

Depresja reaktywna jest skutkiem trudnych, często traumatycznych doświadczeń, którymi mogą być; gwałt, śmierć bliskiej osoby, szok, rozwód, utrata pracy, itp. Jest to jeden z najłatwiejszych rodzajów depresji do zdiagnozowania, gdyż przyczyna od początku jest znana. Najlepszą formą pomocy będzie wparcie psychoterapeuty oraz tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT), która poprzez dotlenienie organizmu, pozwala mu się szybciej zregenerować, ukoić nerwy i zapanować nad emocjami, a także przyspiesza wchłanianie leków do organizmu, kiedy wspierana jest również farmakologicznie.

3.  Depresja lękowa 

Depresja lękowa (agitowana) charakteryzuje się takimi objawami, jak; niepokój psychoruchowy, lęk wolnopłynący, a także napadowy. Osoba, która cierpi na ten rodzaj depresji, bywa często wybuchowa oraz agresywna nie tylko wobec otoczenia, ale również wobec siebie, w wyniku potrzeby rozładowania napięcia. Osoba z depresją lękową, często jest pełna energii i chwyta się wielu zajęć jednocześnie, co skutkuje później przemęczeniem organizmu i błędne koło zamyka się, powodując frustrację i napady agresji. Z uwagi na lękowy charakter zaburzenia, ryzyko samobójstwa w tego rodzaju depresji jest podwyższone.

4.  Depresja poporodowa

Depresja poporodowa związana jest z zaburzeniami hormonalnymi, które wpływają na organizm kobiety jeszcze na wiele miesięcy po porodzie.
Objawy występują w okresie poporodowym i zaliczyć do nich możemy; depresyjne urojenia, związane z opieką nad dzieckiem, obawami i lękiem przed różnymi zagrożeniami, a także niechęć do rodzicielstwa i natrętnymi myślami o zrobieniu krzywdy dziecku, oraz urojeń winy przez bycie niewystarczająco dobrą matką.

Jak pomóc osobie chorej na depresję?

 

W obecnie panującej dobie, mamy już na tyle świadome społeczeństwo, że z łatwością potrafimy dostrzec, gdy w naszym otoczeniu znajduje się osoba, która może cierpieć na depresję, o ile nie jest ona maskowana…
Jest to niebywale pozytywny przejaw ewolucji, który cieszy specjalistów z dziedziny psychoterapii.
Należy jednak pamiętać o prawidłowym zachowaniu wobec osoby, u której podejrzewamy to zaburzenie.
Prawdą jest, że kiedy w domu jedna osoba choruje na depresję, razem z nią chorują wszyscy mieszkańcy. Tym bardziej, kluczowym jest prawidłowe podejście do tematu. 

Przygotowaliśmy więc kilka podpowiedzi, jak pomóc osobie chorej na depresję:

1. „Weź się w garść”, „przestań się mazać”, – Nie. To nie pomaga. Słowa te przyniosą odwrotny skutek do zamierzonego, pogłębimy w chorym poczucie winy i niedowartościowania, a tego przecież nie chcemy.
2. Staraj się zagospodarować mu czas w miły sposób pokazując, że jesteś z nim zawsze. Nie tylko, kiedy jest dobrze ale również, gdy dzieje się źle.
3. Jeśli chce być sam – pozwól mu. Nie mówimy tu o wieczności, ale być może jest przeboźdzcowany i potrzebuje chwili samotności, by z powrotem „naładować baterie”.
4. Postaraj się namówić go do rozmowy ze specjalistą, ponieważ jakkolwiek dobrym byłbyś słuchaczem i mówcą, nie zastąpisz mu rozmowy z wykwalifikowanym terapeutą. A ten może w bardzo szybkim tempie pomóc choremu w powrocie do zdrowia.
5. Bądź cierpliwy. Możesz być pewien, że Twój bliski nie chciał cierpieć na depresję i jego też to męczy.
6. Zadbaj w tym wszystkim również o siebie i o swoje zdrowie. Jeśli czujesz, że stan chorego ma zbyt duży wpływ na Ciebie, porozmawiaj również o tym ze swoim psychoterapeutą.

Myślę, że mam depresję… Co dalej?

Leczenie depresji nie jest proste i wymaga zwykle sporo czasu. Niezbędne jest wsparcie specjalisty w tej dziedzinie, który prawidłowo pokieruje chorą osobę przez cały proces powrotu do zdrowia. Jest to niezwykle ważne, gdyż w trakcie terapii może się okazać, iż przyczyną pojawienia się depresji mogą być inne zaburzenia natury psychicznej. Dodatkowo, depresja często ma charakter nawracający, a im szybciej nauczymy się rozpoznawać znaki, jakie daje nam organizm, tym szybciej zahamujemy ją w odpowiednim momencie, nim zdąży narobić szkód.

Oto kilka kroków, które należy wykonać:

1. Umów się do specjalisty, który zdiagnozuje Twój problem.
2.
Przyjmij diagnozę ze spokojem. Depresja to nie wyrok, a przy odpowiedniej reakcji możesz wrócić do pełni sił i zdrowia szybciej, niż myślisz.
3.
Postępuj zgodnie z zaleceniami swojego lekarza lub psychoterapeuty. Jeśli uznał, że w Twoim przypadku leczenie farmakologiczne jest potrzebne, to uznaj to za fakt, z którym nie warto się kłócić. W obecnej dobie środki antydepresyjne są tak rozbudowane, że specjalista powinien z łatwością dobrać odpowiedni lek, który szybko postawi Cię na nogi i tym samym przygotuje na dalsze etapy terapii.
4.
Wspomóż proces leczenia alternatywnymi metodami, poprawiającymi kondycję ciała i umysłu, takimi jak; ćwiczenia fizyczne, joga, tlenoterapia hiperbaryczna.

 

Świat idzie do przodu, możliwości są większe, niż kiedykolwiek, a dostęp do specjalistów prostszy i szybszy, niż mogłoby nam się marzyć.
Dziś, sesję terapeutyczną możesz odbyć w zaciszu swojego domu, lub z dowolnego miejsca na ziemi, o ile będzie tam zasięg… 😉

Klikając w poniższy przycisk, możesz umówić się na taką właśnie sesję z jednym z kilkudziesięciu specjalistów centrum psychoterapii Mental Panda

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu depresji

O tym, czym jest Tlenoterapia Hiperbaryczna, przeczytasz TUTAJ.

Liczne badania potwierdzają skuteczność tlenoterapii w leczeniu depresji, gdyż wpływa ona regenerująco na układ nerwowy, przyspiesza metabolizm komórek nerwowych, reguluje sen oraz pracę jelit, a także wspomaga wchłanialność leków.
Co więcej, może nawet stanowić alternatywę leczenia farmakologicznego.

Głównymi różnicami pomiędzy tymi dwiema metodami leczenia jest to, że:

1. Tlenoterapia Hiperbaryczna jest metodą bezpieczną i nieinwazyjną, podczas gdy długotrwałe stosowanie leków może obciążyć dodatkowo organizm.
2.
Tlenoterapia Hiperbaryczna nie powoduje takich skutków ubocznych, jak w przypadku leczenia farmakologicznego, o jakim możemy przeczytać na ulotce od producenta.
3.
Podczas sesji w komorze hiperbarycznej, nie tylko wspomagasz leczenie depresji, ale także dotleniasz cały organizm czystym tlenem.
O wszystkich zastosowaniach Tlenoterapii przeczytasz tutaj: LINK

!WAŻNE!
Decyzję o rezygnacji z leczenia farmakologicznego, zawsze powinien podjąć lekarz prowadzący.
To on ma wgląd do karty choroby, a swoją wiedzą i doświadczeniem prawidłowo oceni stan pacjenta oraz szanse na wyzdrowienie,
przy wykorzystaniu alternatywnych metod leczenia.

 

Na terenie gminy Gryfino, funkcjonuje gabinet NOVAMO, pod adresem: 11 Listopada 16H, 74-100 Gryfino.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiemy!

Jeśli już wiesz, że Tlenoterapia Hiperbaryczna jest tym, czego potrzebujesz…
Zachęcamy do rezerwacji terminu online

bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3702722/
https://journals.lww.com/md-journal/fulltext/2017/07210/Effects_of_hyperbaric_oxygen_therapy_on_depression.11.aspx
https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/295622
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-cc62b796-39c1-44a1-811a-364579423ca1

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *